چالش‌های شغل معلمی

چالش‌های شغل معلمی

شغل معلمی با وجود همۀ لحظات و تجربیات شیرینی که برای معلم به ارمغان می‌آورد، چالش‌های خاص خود را هم دارد. انتخاب بهترین روش تدریس و به کارگیری آن در کلاس درس، نحوۀ مدیریت کلاس و مدیریت رفتار دانش‌آموزان، ارتباط مؤثر با شاگردان و والدین آن‌ها، تنها چند مورد از مهم‌ترین چالش‌های شغل معلمی هستند.

پایین بودن میزان حقوق معلمان، یکی از مشکلات شغل معلمی 

اگر چه بسیاری از معلمان معتقدند که شغل خود را به دلیل عشق و علاقه‌ به تدریس و تربیت نسل آیندۀ کشور انتخاب کرده‌اند، اما به هر حال، میزان درآمد معلمان نیز موضوعی است که از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که اگر معلم از رفاه کافی برخوردار نباشد و همواره دغدغۀ مشکلات مالی را داشته باشد، نمی‌تواند از تمام انرژی و توان خود برای آموزش و پرورش نسل جوان استفاده کند.

پایین بودن حقوق معلمان در ایران، یکی از چالش‌های شغل معلمی و از جمله موضوعات مهمی است که همواره در صدر خبرهای مربوط به آموزش و پرورش قرار دارد. بهره‌مند نشدن از مزایایی مانند بیمه و سایر تسهیلات و درآمد ناچیز معلمان حق‌التدریس و معلمان مدارس غیرانتفاعی را هم به این مشکل اضافه کنید.

همۀ ما بارها خبرهایی را در مورد تصویب قوانین جدید برای افزایش حقوق و مزایای معلمان، رتبه‌بندی معلمان و ارائۀ تسهیلات مخنلف به این قشر شنیده‌ایم. با این حال، تصویب این قوانین و تأثیر آن‌ در افزایش‌ درآمد معلمان، هنوز هم نتوانسته رضایت آموزگاران و دبیران کشور را جلب کند.

یکی از راهکارهای رفع این چالش، کسب درآمد از تدریس خصوصی است. تدریس خصوصی در کشور ما، به دلیل اهمیت تحصیل و آموزش، به یک صنعت پر رونق و درآمدزا تبدیل شده است. به خصوص در این روزها که با گذشت حدود دو سال از مجازی شدن کلاس‌ها و تصمیم به برگزاری امتحانات به صورت حضوری، نیاز به معلم خصوصی بسیار بیشتر از قبل احساس می‌شود.

حتما شما هم اساتید زیادی را می‌شناسید که درآمد آن‌ها از تدریس خصوصی، بسیار بیشتر از درآمد معلمان رسمی و با سابقۀ آموزش و پرورش و حتی بیشتر از درآمد یک عضو هیأت علمی دانشگاه‌ است.

انتخاب بهترین روش تدریس، مهم‌ترین چالش‌ معلم در کلاس درس

از دیگر چالش‌های شغل معلمی می‌توان به انتخاب روش تدریس مناسب به خصوص برای کلاس‌های پر جمعیت اشاره کرد.

روش تدریس در واقع مجموعه‌ای از اصول، فعالیت‌های آموزشی و روش‌های مدیریتی است که معلم برای دستیابی به اهداف یادگیری در کلاس خود به کار می‌گیرد. انتخاب روش‌های تدریس مناسب برای هر موقعیت، تأثیر فوق‌العاده‌ای بر روی کیفیت تدریس معلم و افزایش یادگیری دانش‌آموزان دارد.

برای مثال، روش تدریس خلاق، روش تدریس فعال، روش تدریس دانش‌آموز-محور یا معلم-محور، روش تدریس نوین یا سنتی، هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند که استفادۀ به جا و درست از آن‌ها در دستیابی به اهداف یاددهی و یادگیری به معلم کمک می‌کند.

بنابراین آشنایی با انواع روش تدریس و انتخاب بهترین گزینه در هر موقعیت، یکی از مهم‌ترین وظایف هر معلم دلسوز و متعهد است. اما مشکل از آن جایی آغاز می‌شود که در کلاس‌های پر جمعیت، به دلیل حضور دانش‌آموزان با سبک‌های یادگیری متفاوت، انتخاب یک روش تدریس مناسب برای تمام دانش‌آموزان آن کلاس بسیار دشوار خواهد بود.

با توجه به اهمیت این موضوع، ما نیز یکی از بخش‌های مهم در مجله اساتید استادبانک را به معرفی انواع روش‌ تدریس اختصاص داده‌ایم. همچنین روش تدریس برخی از اساتید موفق استادبانک در دروس مختلف به صورت پادکست، در اختیار شما همکاران عزیز قرار گرفته است.

نحوۀ مدیریت کلاس

مدیریت کلاس مجموعه‌ای از اقدامات و دستورالعمل‌ها است که معلمان به منظور ایجاد یک محیط آموزشی اثربخش و  دستیابی به اهداف یادگیری، به کار می‌برند.

مدیریت کلاس برای همۀ معلمان و به خصوص معلمان تازه‌کار، یکی از چالش‌های شغل معلمی به حساب می‌آید. این موضوع به خصوص در مواقعی که معلم قصد دارد با توجه به زمان محدود کلاس، حجم زیادی از کتاب را با بالاترین بهره‌وری آموزش دهد، بیشتر مشهود است.

طبق تحقیقات انجام شده، معلمان، مدیریت رفتار دانش‌آموزان را یکی از عوامل استرس‌زا در حرفۀ خود معرفی کرده‌اند. بر اساس نتایج تحقیقی که روی 6700 معلم آمریکایی انجام شد، حدود 30 درصد از 400 معلمی که شغل خود را ترک کرده‌اند، یکی از دلایل انصراف خود را ناتوانی در مدیریت کلاس و رفتار دانش‌آموزان عنوان کرده‌اند.

عدم مهارت در مدیریت کلاس، منجر به هدر رفتن وقت کلاس، تضعیف روحیۀ معلم، افزایش رفتارهای مخرب دانش‌آموزان و عدم دستیابی به اهداف یادگیری می‌شود.

البته بیشترین تمرکز و بهره‌وری در کلاس‌ خصوصی اتفاق می‌افتد تا کلاس‌های گروهی. اما اگر معلم در کلاس‌های گروهی به خوبی از پس چالش مدیریت کلاس بربیاید، می‌تواند میزان بهره‌وری و تمرکز دانش‌آموزان خود را تا حد زیادی بالا ببرد.

ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان، یکی از دشوارترین چالش‌های معلمان در کلاس درس

انگیزه مهم‌ترین عامل موفقیت دانش‌آموزان در مراحل مختلف تحصیل است. بدون شک، معلمان نقش محوری و تأثیرگذاری در ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان دارند.

توانایی ایجاد انگیزه در دانش‌آموز، برای معلمان خصوصی از اهمیت بالاتری برخوردار است. زیرا معمولا دانش‌آموزان برای درس‌هایی درخواست معلم خصوصی می‌کنند که در آن درس ضعیف هستند و ایجاد انگیزه در دانش‌آموز برای یادگیریِ این درس‌ها بسیار دشوارتر است.

ایجاد انگیزه در دانش‌آموز به معنای علاقمند کردن او به یادگیری است. بهترین کتاب‌ها، درس‌ها و مطالب آموزشی هم نمی‌توانند دانش‌آموز را وادار به مطالعه کنند اگر انگیزه‌ای برای یادگیری نداشته باشد.

یکی از سخت‌ترین چالش‌های شغلی معلمی، برقراری ارتباط با دانش‌آموزان بی‌انگیزه، شناخت عوامل درونی و بیرونیِ این بی‌انگیزگی و ایجاد علاقه به مطالعه و یادگیری در آن‌ها است.

استفاده از تکنولوژی‌های آموزشی، یک چالش همیشگی اما ضروری برای معلمان

تکنولوژی آموزشی به طور کلی عبارت است از علم به کارگیری تکنیک‌ها، روش‌ها و ابزارهایی که با استفاده از آن‌ها می‌توان به اهداف یاددهی و یادگیری دست پیدا کرد.

تا همین چند سال گذشته، وجود تخته، ماژیک، کتاب و دفتر برای تدریس کافی بود. اما امروزه تکنولوژی‌های مختلفی روانۀ بازار شده‌اند تا به دانش‌آموزان کمک کنند درک بهتر و عمیق‌تری از دروس داشته باشند و میزان مشارکت آن‌ها در کلاس درس افزایش پیدا کند.

از طرفی بعد از شیوع کرونا، آموزش آنلاین نیز به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی معلمان تبدیل شد که این موضوع نیز ملزومات و دانش تکنولوژیک خاص خود را می‌طلبد.

مهارت‌های ICDL، تدریس آنلاین، تولید و ویرایش محتواهای آموزشی، استفاده از ابزارهایی مانند میکروفون و قلم نوری، اسلایدسازی، ساخت آزمون‌های آنلاین، توانایی تحقیق و جستجو در اینترنت و شناسایی منابع معتبر، تنها بخشی از مهارت‌های تکنولوژیکی هستند که هر معلمی باید به آن‌ها مسلط باشد.

در کنار این مهارت‌ها، یک معلم حرفه‌ای به خصوص در حوزۀ تدریس خصوصی، باید پلتفرم‌های مناسب تدریس آنلاین را بشناسد، با انواع سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی در حوزۀ تدریس خود آشنا باشد، تا علاوه بر استفاده از آن‌ها، بتواند بهترین منابع آموزشی را به دانش‌آموزان خود معرفی کند.

برای مثال، به عنوان معلم خصوصی ریاضی، آشنایی شما با نرم‌افزار جئوجبرا، سایت‌هایی مانند باحساب، دسموس و  phet تأثیر فوق‌العاده‌ای بر روی تدریس هر چه بهتر شما خواهد داشت.

استفاده از تکنولوژی‌های آموزشی، یکی از چالش‌های شغل معلمی است که کسب مهارت در آن، هم درآمد شغل معلمی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و هم منجر به ایجاد انگیزه و علاقه در دانش‌آموزان می‌شود.

برقراری ارتباط مؤثر با دانش‌آموزان، والدین و همکاران

در فرهنگ لغت آکسفورد، ارتباطات (communications) به عنوان “فرایند یا علمِ انتقال پیام‌ها و اطلاعات” تعریف شده است. با همین تعریف کوتاه و مختصر، می‌توان‎‌ به نقش تأثیرگذارِ مهارت‌های ارتباطی معلمان پی برد. چرا که معلمان دائما در حال انتقال دانش و اطلاعات به دانش‌آموزان هستند.

تحقیقات نشان می‌دهند که تسلط معلم بر دانشِ موضوعی، تنها ۵۰ درصد بر روی موفقیت او در تدریس تأثیر می‌گذارد. ۵۰ درصدِ دیگر این موفقیت، به مهارت‌های ارتباطی او -ارتباط بین معلم و دانش‌آموز، ارتباط معلم با اولیا دانش‌آموزان و سایر همکاران- بستگی دارد.

همچنین ثابت شده است که میزان ارتباط و تعامل بین معلم و دانش‌آموز، تأثیر مستقیمی بر روی موفقیت تحصیلی شاگردان دارد.

علاوه بر این که معلم باید این توانایی را در خود ایجاد کند تا هم به صورت کلامی و هم غیرکلامی، با دانش‌آموزان در سنین مختلف ارتباط برقرار کند. باید تعامل سازنده‌ای با والدین شاگردان و سایر همکاران نیز داشته باشد.

بنابراین توانایی برقراری ارتباط مؤثر و ایجاد رابطۀ صمیمانه با دانش‌آموزان، والدین و همکاران را می‌توان یکی از چالش‌های شغل معلمی در نظر گرفت.

استفاده از تجربیات معلمین موفق استادبانک، راهکاری مناسب برای مدیریت چالش‌های معلمان

در این مقاله تنها به چند مورد از چالش‌های شغل معلمی اشاره کردیم. کمبود امکانات آموزشی برای ارائۀ بهترین آموزش‌ها، شرکت در دوره‌های آموزشی از جمله ضمن خدمت فرهنگیان، آزمون‌های مختلف، ناآگاهی بسیاری از افراد جامعه نسبت به مشکلات شعل معلمی و بسیاری موارد دیگر را نیز می‌توان جزو این چالش‌ها در نظر گرفت.

ما در سایت معلمان استادبانک تلاش می‌کنیم تا با استفاده از منابع علمی معتبر و تجربیات اساتید موفق استادبانک تا حد امکان راهکارهایی را برای این چالش‌های در اختیار شما معلمان عزیز و فرهیخته قرار دهیم. پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف این مجله، به خصوص بخش معرفی کتاب برای معلمان نیز سر بزنید و مقالات مختلف را مطالعه کنید.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد