کودکان و دنیای حیوانات

کودکان و دنیای حیوانات

حیوانات بخش بزرگی از زندگی اکثر مردم هستند. هنگام شناخت حیوانات برای کودکان ، حس بسیار مهم ارتباط، همدلی و مراقبت را ایجاد می شود. آنها احساس مسئولیت می کنند و کنجکاو هستند که درباره حیوان اطلاعات بیشتری کسب کنند.

وقتی کودکان فرصتی برای گذراندن وقت با حیوانات دارند، چیزی فراتر از تحریک حواس آنهاست. کسب اطلاعات درباره حیوانات برای کودکان شما می تواند سرگرم کننده و جذاب باشد. همچنین آموختن نحوه ارتباط با حیوانات به آنها، در رفتار آنها بسیار تاثیرگذار است. 

کودکان شیفته شناخت حیوانات هستند و همیشه کنجکاو هستند که درباره آنها بیشتر بدانند.

چگونه بچه ها بین خر و گوزن فرق می گذارند؟ آیا کودک شما می داند کرگدن چیست؟ آیا گورخرها لکه هایی دارند و پلنگ ها راه راه دارند یا برعکس است؟

آهنگ های حیوانات را بخوانید

موسیقی راهی عالی برای یادگیری شناخت حیوانات است. از طریق قافیه ها و آهنگ های سرگرم کننده می توان کودکان را با صفات و ویژگی های حیوانات مختلف آشنا کرد. در واقع، ترانه های اکشن درک و کمک به شناخت حیوانات را بیشتر می کنند.

سفر به جنگل / باغ وحش

یک سفر به جنگل یا حتی به باغ وحش بروید و به کودکانتان یک اکتشاف سرگرم کننده هدیه بدهید. بردن کودکان در فضای باز یک روش عالی برای آموزش ارتباط با حیوانات است. طی این تجربه کودکان در مورد زیستگاه های حیوانات، نیاز به حفاظت از حیوانات و حتی در مورد سبک زندگی آنها یاد می گیرند!

به طبیعت گردی بروید

با کودکان در طبیعت قدم بزنید یا به یک پیک نیک نزدیک بروید. مسیرهای طبیعت گردی فرصت های مختلفی برای شناخت حیوانات اهلی فراهم می کنند. هر حیوان اهلی چه اردک یا گاو و چه گوزن یا حتی سگ باشد، بچه ها از طریق مشاهده درک بصری بهتری پیدا می کنند.

اسباب بازی حیوانات یا وسایل شخصی کودک با طرح حیوانات

در خانه می توانید وسایلی با شکل حیوانات داشته باشید. برای ساخت حیوانات مختلف، وسایل را بازیافت کنید و به کودک خود فرصت یادگیری در مورد شناخت حیوانات بدهید. 

استفاده از فناوری های جدید

از برنامه های مخصوص برای شناخت حیوانات توسط کودکان استفاده کنید. انتخاب های شما می تواند کارت ها ، بازی ها، فیلم های حیوانات یا آهنگ ها باشد، می توان از فناوری برای آموزش بچه ها و حیوانات استفاده مثبت کرد.

کتاب راهی برای شناخت حیوانات

به نزدیکترین کتابخانه یا کتابفروشی بروید و کتابهایی درباره حیوانات برای فرزندانتان خریداری کنید. کودکان علاقه مند به شناخت حیوانات مطمئناً چیزهای جدیدی درباره حیوانات یاد می گیرند. کتابهای تصویری مفید هستند و بچه ها حقایق شگفت انگیزی را درباره حیوانات می آموزند! کتاب ها و آهنگ ها روش خوبی برای قرار دادن کودک در معرض اطلاعات مربوط به حیوانات است. آنها سرگرم کننده و همچنین آموزنده هستند ، زیرا کودک پیش دبستانی شما را هنگام یادگیری علاقه مند می کند.

در شکل دادن به غذاها خلاق باشید

کلم بروکلی را شبیه به گوسفند یا پنکیک را به فیل تبدیل کنید! با ایجاد کمی تفاوت در صبحانه کودک خود، غذا خوردن را به یک تجربه یادگیری و شناخت حیوانات تبدیل کنید. همچنین اگر کودک شما از کودکان سخت گیر در غذا خوردن است این می تواند ایده خوبی باشد!

بازی های نقاشی، رنگ آمیزی و پازل

کتاب های رنگ آمیزی بخرید و کودک را ترغیب کنید که آنها را رنگ کند. علاوه بر این، می توانید کتاب های سرگرمی حیوانات را که شامل “وصل کردن نقاط” است ، برای ایجاد اشکال مختلف حیوانات امتحان کنید. از خرگوش گرفته تا اسب آبی ، در فضای آنلاین تنوع زیادی از اینها وجود دارد که می توانید آن هارا دانلود کرده و روی کاغذ چاپ کنید

نمایش بازی

برای افزایش شناخت حیوانات توسط کودک لباسهای حیوانات را بسازید و در نقش یک اردک یا پادشاه جنگل نقش آفرینی کنید. لازم نیست حتما نمایشی در خور اجرای عموم بسازید! شما می توانید عروسک های دست ساز کوچک حیوانات بسازید و یک داستان را انتخاب کنید. این یک روش عالی و تخیلی برای آموزش بچه ها در مورد شناخت حیوانات (و حتی آنهایی که منقرض شده اند!) است.

کودک پیش دبستانی شما ممکن است وانمود کند که سگ یا سنجابی  در پارک مشاهده کرده است. همچنین ممکن است از اینکه وانمود کند بهترین دوستش یک فیل واقعی است لذت ببرد و این می تواند فرصتی ایده آل برای آموزش زندگی و رفتارهای واقعی فیل ها باشد. هنگامی که کودک شما به بازی تخیلی می پردازد ، می تواند آنچه را که شخص دیگر – یا حیوان – فکر می کند و احساس می کند کشف کند و دلیل آن را بفهمد.

همانطور که کودک شما تفاوت های ظریف رفتار حیوانات و نحوه تعامل مناسب با آنها را می آموزد، می توانید از غریزه کمک کننده طبیعی آنها برای تقویت عشق آنها به حیوانات و روابط با آنها استفاده کنید. کودکان می توانند در تمرین‌های اولیه مراقبت از حیوانات، مانند به یاد آوردن غذا دادن به سگ یا پرتاب توپ به آنها برای انجام تمریناتشان، کمک کنند. همانطور که آنها بزرگتر می شوند، ممکن است برخی از کارهای کمتر سرگرم کننده مانند جمع کردن زباله را به آنها بسپارید

با اصول اولیه شروع کنید

اگرچه کودکان پیش دبستانی بی نهایت کنجکاو هستند ، اما دامنه توجه آنها نیز کوتاه است. آنها ممکن است در نگهداری اطلاعات گسترده ای از شناخت حیوانات مشکل داشته باشند، بنابراین ممکن است بخواهید با حیواناتی که کودک شما بیشتر اوقات می بیند مانند پرندگان ، گربه ها و سگها برای افزایش شناخت حیوانات برای کودکان شروع کنید. درباره صداهایی که در می آورند، محل زندگی آنها و کارهایی که دوست دارند انجام دهند صحبت کنید.

اگر به نظر می رسد کودک شما به یک حیوان خاصی بیشتر علاقه دارد، آن علاقه را تشویق کنید. شناخت حیوان مورد علاقه به این معنی نیست که کودک پیش دبستانی شما در مورد بقیه حیوانات چیزهایی یاد نخواهد گرفت. در واقع، داشتن یک حیوان مورد علاقه یک پایه ایده آل برای یادگیری در مورد سایر حیوانات است.

برخورد با حیوانات را به آنها بیاموزید

کودکان از طریق تجربیات عملی می آموزند، اما این همیشه بهترین راه برای تعامل با حیوانات نیست. هنگامی که با حیوان خانگی یا حیوانی در باغ وحش رو در رو می شوید، به کودک خود یادآوری کنید که ملایم باشد و از دست زدن به صورت حیوان یا کشیدن دم یا گوش های او خودداری کند. این نه تنها به آرامش حیوان کمک می کند بلکه به کودک شما مهربانی را نیز نسبت به حیوانات می آموزد.

شناخت حیوانات برای کودکان آن ها را عاشق طبیعت میکند. با استراتژی هایی مانند آموزش مهربانی، انجام بازی های تخیلی و خواندن و آواز، می توانید کودک پیش دبستانی خود را در مورد حیوانات به روشی جذاب و متناسب با سن آنها آموزش دهید. مراقبت از حیوان خانگی احترام به زندگی و آگاهی از نیازهای دیگران را القا می کند و همچنین به کودکان آموزش می دهد که چگونه رفتار آنها می تواند بر دیگران تأثیر بگذارد. 

وجود حیوانات خانگی مانند خرگوش و مرغ در محوطه مدرسه روحیه کودکان را تقویت می کند، تنش ها را کاهش می دهد و حتی حضور در مدرسه را بهبود می بخشد، زیرا کودکان بسیار مشتاق تعامل با حیوانات هستند.

برای شناخت حیوانات به کودک خود چه مراحلی را برداشته اید؟ داستان ها و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید!

***

خرید کتاب کودک درباره آشنایی با حیوانات و جانوران

کتاب کمک درسی پیش دبستانی | سرزمین حیوانات کاگو

آشنایی با آخرین و به روزترین روش‌های تدریس برای مربیان و والدین
زمینه سازی یادگیری کودکان برای فراگیری پایه اول ابتدایی
ارائه پیش نیازها و مولفه‌های مورد نیاز برای یادگیری بهتر در آینده
ایجاد علاقه و اشتیاق به فراگیری و آموزش در کودکان

***

قبل از ورود به دبستان کودکان خود را هوشمندانه آماده کنید.

سال‌های اولیه زندگی کودک کلیدی‌ترین سال‌های زندگی او به شمار می‌رود. کودکان 6 ساله با دقت در محیط اطراف خود و کسب مهارت‌های اولیه و بنیادین زندگی، سبک زندگی خود را می‌سازند. و برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کنند و سال‌های آتی با استفاده از همین مهارت‌ها به کسب تجربه، لذت، یادگیری حل مسئله، ارتباط برقرار کردن با دیگران و... می‌پردازند.

کسب دانش و مهارت، شناخت محیط اطراف به صورت‌های علمی و جغرافیایی و زیستی از گونه توانمندی‌هایی است که در صورت تقویت و برانگیختگی می‌تواند سرمنشا بسیاری از تحولات فکری و علمی کودک باشد.

خداوند بزرگ جهان را با نظمی شگرف که تمام عناصر آن به یکدیگر مرتبط هستند آفریده است. در کتاب‌ علوم پیش دبستانی کاگو، تلاش بر آن است که کودک با همراهی مربی این نظم را دریابد. و در مهارت‌های اکتسابی اجتماعی و فرهنگی همواره بر نظم اصلی طبیعت متعهد گردد.

کتاب علوم پیش دبستانی کاگو، با بازیابی ساده و جامع در تلاش است تا مفاهیم و مهارت‌های بنیادین را با راهنمای مربی و با استفاده از وسایل در دسترس و عمومی به صورت کاملا علمی در شکل بازی آموزشی و تمرین آموزش دهد.

شایسته است مربیان محترم با مطالعه‌ی دقیق رهنمود علمی و اهداف کلی و رفتاری شرایط را برای یادگیری هر واحد کار فراهم سازند.

همراهی اولیای نوآموز و اجرای تکالیف در نظر گرفته شده نیز به تثبیت یادگیری کمک می‌کند. نظارت بر اجرای تکالیف نیز بر عهده‌ی مربی است.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد