پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

با اعلام نتایج اولیه کنکور 1402 داوطلبان باید کم کم خود را برای انتخاب رشته آماده کنند، شاید فکر کنید مهم‌ترین مرحله برای داوطلبان کنکور دادن است اما باید بگویم انتخاب رشته از کنکور دادن هم مهم‌تر و سرنوشت‌سازتر است. قرار است حداقل چهار سال در رشته‌ دانشگاهی‌تان تحصیل کنید و احتمالا یک عمر مرتبط با آن کار کنید.

داوطلبان باید قبل از انتخاب رشته یک بررسی همه جانبه در مورد رشته‌های مختلف داشته باشند و یکی از جنبه‌های بسیار مهم، درآمد رشته‌های دانشگاهی است. در این محتوا قصد داریم شما را با پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی آشنا کنیم و حتی حدود درآمد رشته‌های مختلف را در چند کشور مورد بررسی قرار دهیم.

معیارهای مهم برای انتخاب رشته‌های دانشگاهی

برخی از داوطلبان زمان انتخاب رشته احساساتی می‌شوند و به توصیه دیگران یا حتی چشم و هم چشمی کردن بیشتر از آینده خودشان اهمیت می‌دهند. ببینید انتخاب رشته دانشگاهی بخش زیادی از آینده شغلی و اقتصادی شما را تعیین می‌کند پس بهتر است معیارهای درستی برای انتخاب رشته داشته باشید. چه معیارهایی؟

قبل از هر چیزی خودتان را بشناسید، در چه زمینه‌هایی استعداد دارید، به چه نوع کارهایی علاقه دارید و چه برنامه‌ای برای آینده دارید. در ادامه در مورد سختی هر رشته، بازار کار و درآمد آن، طول مدت تحصیل، امکان ادامه تحصیل و وضعیت مهاجرت رشته مورد نظرتان تحقیق کنید. بسیاری از جنبه‌هایی که نام بردیم شخصی هستند و خودتان باید در مورد آن‌ها نظر بدهید، به همین خاطر از بین همه معیارها می‌خواهیم در مورد درآمد و بازار کار رشته‌ها صحبت کنیم.

عوامل موثر بر درآمد رشته‌های مختلف

درست است که برخی رشته‌ها درآمد و آینده شغلی بهتری نسبت به سایر رشته‌ها دارند؛ اما باز هم درآمد افراد در همین مشاغل پرطرفدار هم بسیار متفاوت است. برای مثال یک حسابدار اگر بتواند شرکت حسابداری خودش را تاسیس کند، درآمدش بسیار بیشتر از زمانی است که به عنوان حسابدار برای یک شرکت دیگر کار می‌کند. حتما شنیده‌اید که فرقی نمی‌کند چه شغلی دارید یا در چه رشته‌ای تحصیل کرده‌اید، سعی کنید در کارتان بهترین باشید. عوامل موثر بر درآمد رشته‌های مختلف عبارت است از:

 • مهارت و تجربه فرد
 • به روز رسانی اطلاعات
 • توانایی در برقراری ارتباطات
 • میزان خلاقیت فرد
 • سابقه کاری
 • نوع رشته
 • دانشگاه محل تحصیل
 • شهر، کشور یا منطقه محل سکونت

اکثر داوطلبان رشته ریاضی به امید مهندس شدن سمت این رشته می‌آیند چون مهندسی در تمام دنیا یک شغل باپرستیژ و پرطرفدار است اما برای موفقیت در این رشته باید یک ذهن خلاق و یک اراده آهنین داشته باشید!

مهندسی برق، کامپیوتر، عمران، نفت، مکانیک، صنایع و مهندسی پزشکی از جمله پرطرفدارترین و پردرآمدترین رشته‌های مهندسی در دنیا هستند.

بیایید ببینیم درآمد کدام رشته‌های مهندسی در ایران و کشورهای مختلف بیشتر است:

درآمد رشته‌‌های مهندسی در ایران

فارغ التحصیلان رشته مهندسی در ایران می‌توانند در ادارات دولتی استخدام شوند یا به صورت مستقل کار کنند و درآمد بیشتری داشته باشند. همچنین رشته‌های مهندسی کامپیوتر، صنایع، معماری و مهندسی پزشکی برای خانم‌ها مناسب‌تر هستند.

پولسازترین رشته‌های مهندسی برای مهاجرت

درآمد رشته‌های مختلف مهندسی در کشورهای گوناگون متفاوت است و ممکن است در یک کشور درآمد مهندسی معماری بیشتر باشد و در کشور دیگر درآمد مهندسی کامپیوتر. بنابراین در ادامه درآمد رشته‌های مهندسی در چند کشور پرطرفدار مثل کانادا، سوئد، آمریکا، استرالیا و نروژ را بررسی می‌کنیم.

اکثر داوطلبان رشته تجربی سودای پزشک شدن در سر دارند و اصلا به عشق قبولی در رشته پزشکی وارد رشته تجربی می‌شوند. اما تعداد زیادی از این داوطلبان در رسیدن به هدف خود ناکام می‌مانند یا سال‌ها عمرشان را پشت کنکور سپری می‌کنند. با این حال در گروه آزمایشی تجربی رشته‌های دانشگاهی زیادی وجود دارند که بازار کار و درآمد آن‌ها در ایران و جهان بسیار عالی است. رشته‌هایی مثل داروسازی، پرستاری، دندان‌پزشکی، تغذیه، فیزیوتراپی، دامپزشکی، اتاق عمل، رادیولوژی، مامایی، علوم آزمایشگاهی و…

درآمد رشته‌های تجربی در ایران

درآمد رشته‌های تجربی در ایران طیف وسیعی را شامل می‌شود، شما می‌توانید تنها در یک مرکز کار کنید و درآمد متوسطی داشته باشید یا با کار بیشتر و کمی خلاقیت به درآمد بسیار بالایی برسید. برای مثال درآمد یک پرستار در شهری کوچک که تنها موظفی خود را پر می‌کند با یک پرستار در تهران یا پرستاری که کار پرستاری در منزل انجام می‌دهد بسیار متفاوت است.

پردرآمدترین رشته‌های تجربی برای مهاجرت

بازار مهاجرت برخی از رشته‌های علوم پزشکی حسابی داغ است و حتی درآمد برخی از رشته‌های کارشناسی در یکسری کشورها چیزی از درآمد پزشکی کم ندارد. بهترین رشته‌های تجربی برای مهاجرت شامل رشته‌های پرستاری، فیزیوتراپی، داروسازی، پزشکی، دندان‌پزشکی، مامایی، رادیولوژی، اتاق عمل و دامپزشکی هستند و کشورهای کانادا، آلمان، استرالیا، انگلستان و سوئد از جمله بهترین کشورها برای مهاجرت فارغ التحصیلان این رشته‌ها هستند.

برخلاف تصور عموم مردم که فکر می‌کنند فقط دکترها و مهندس‌ها می‌توانند درآمد خوبی داشته باشند، بسیاری از فارغ التحصیلان رشته انسانی هم می‌توانند در مشاغل مختلفی هم در ایران و هم در سایر کشورهای خارجی بدرخشند.

رشته‌هایی مانند وکالت، روانشناسی، حسابداری، هتلداری، علوم سیاسی، مدیریت امور بازرگانی (و سایر رشته‌های مدیریتی) و نیز دبیری از جمله پولسازترین رشته‌های انسانی در کل دنیا هستند.

اگرچه درآمد افراد در رشته‌های انسانی تا حد زیادی به میزان خلاقیت آن‌ها و توانایی‌شان در برقراری ارتباط موثر بستگی دارد.

پولسازترین رشته‌های انسانی در ایران

آیا از بین رشته‌های انسانی فقط وکالت و دبیری آینده شغلی و درآمد خوبی دارند؟ قطعا خیر! برخی افراد سخت کوش و ماهر با کار کردن در رشته‌هایی مثل روانشناسی یا حسابداری به درآمدهای رویایی در ماه رسیده‌اند.

پردرآمدترین رشته‌های انسانی در خارج از کشور

اگرچه فارغ التحصیلان رشته‌های انسانی می‌توانند در کشور خودمان هم به درآمدهای خوبی برسند اما برخی افراد از همان ابتدا با هدف مهاجرت به کشورهای دیگر انتخاب رشته می‌کنند. کشورهای آلمان، آمریکا، کانادا، سوئد و فرانسه از جمله بهترین کشورها برای مهاجرت فارغ التحصیلان رشته‌های انسانی هستند. در این کشورها رشته‌هایی همچون حقوق، فلسفه، اقتصاد، جامعه شناسی، وکالت، حسابداری، علوم سیاسی و روانشناسی درآمد و بازار کار بسیار خوبی دارند.

پردرآمدترین رشته‌های هنری در ایران

رشته‌های طراحی صنعتی، سینما، بازیگری، طراحی مد و لباس، عکاسی، گرافیک و طراحی دکوراسیون داخلی از رشته‌های پرطرفدار هنری هستند که اگر در آن‌ها حسابی حرفه‌ای شوید می‌توانید پول پارو کنید! البته یادتان باشد که شما باید بیشتر از داوطلبان سایر رشته‌ها زحمت بکشید و لازم است همیشه ذهنتان را باز بگذارید و خلاقیتتان را تقویت کنید.

درآمد رشته‌های هنری به عوامل مختلفی بستگی دارد مثلا فارغ التحصیلان رشته سینما اگر به عنوان تدوین‌گر کار کنند درآمد بسیار متفاوتی با یک هم رشته خود که کارگردان شده خواهند داشت.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد