انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد

انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد

رخی از داوطلبانی که اقدام به انتخاب رشته دانشگاه های مختلف می نمایند، ممکن است پس از طی مدتی از تحصیل به این نتیجه برسند که به رشته پذیرفته شده علاقه ای ندارند و به همین دلیل مایل به ادامه تحصیل نیستند. این دسته ممکن است دانشجویان نوبت دوم (شبانه) باشند و به همین دلیل به دنبال اطلاع دقیق از شرایط انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد باشند. اینکه شرایط انصراف از دانشگاه شبانه چیست؟ موضوعی است که قصد داریم تا امروز به آن بپردازیم.

خبر های خوبی برای آن دسته از دواطلبانی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های روزانه می باشند و در حال تحصیل در نوبت دوم شبانه هستند داریم که در این مقاله  به موضوع انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد تدارک دیده ایم بپردازیم و در ادامه در رابطه با آن سخن بگوییم. برای انصراف از دانشگاه پرداخت هزینه هایی لازم است که به آن خواهیم پرداخت.

انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد چیست؟

 

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با شرایط انصراف از دانشگاه شبانه سخن بگوییم اولین سوال این است که دلیل شما برای انصراف از دانشگاه شبانه چیست؟ برخی از داوطلبان پس از اعلام نتایج نهایی کنکور ممکن است به این نتیجه برسند که در رشته پذیرفته شده دانشگاه شبانه مایل به ادامه تحصیل نیستند. در این صورت نیازی به انصراف نخواهد بود. چنانچه نسبت به ثبت نام در دانشگاه اقدام ننموده باشید، پذیرش شما به صورت خود به خود لغو خواهد گردید.

صورت دوم افرادی که مایل به انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد می باشند در رابطه با افرادی است که مایل به ثبت نام کنکور سراسری مب هستند. به همین دلیل به دنبال اطلاع دقیق از شرایط هستند و لازم است به این دسته از داوطلبان عرض نماییم که برای شرکت مجدد در کنکور نیازی به انصراف از دانشگاه نخواهید داشت. تنها زمانی که بتوانید در هر یک از دانشگاه های روزانه و یا شبانه پذیرفته شوید، نیازمند انصراف خواهید بود.

شرایط شرکت در کنکور برای دانشگاه های روزانه

برخی از دانشجویان دانشگاه های روزانه نیز ممکن است بنا به دلاییل مختلفی از رشته پذیرفته شده خود احساس رضایت نداشته باشند و به همین دلیل مایل به انصراف از دانشگاه باشند. بنابراین انصرف از دانشگاه تنها مربوط به رشته های دانشگاه ازاد نمی باشد. همانطور که می دانید هر داوطلبی که در رشته های دانشگاه روزانه پذیرفته شود، امکان شرکت در کنکور همان سال را نخواهد داشت به همین دلیل حتما لازم است از دانشگاه انصراف دهد.

انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد برای دانشجویان دانشگاه های روزانه  شبانه را می توان به دو دسته تقسیم نمود. یک دسته از متقاضیان، دانشجویانی هستند که ترم اولی محسوب می شوند و مایل به شرکت مجدد در کنکور می باشند. دسته دوم نیز داوطلبانی هستند که ممکن است دو یا چند ترم در دانشگاه مشغول به تحصیل باشند و به همین دلیل مایل به انصراف از دانشگاه باشند که در این صورت چنانچه تا بهمن ماه بتوانند انصراف خود را تحویل و انجام دهند می توانند مجددا در کنکور شرکت نمایند.

در رابطه با داوطلبانی که در دانشگاه های روزانه پذیرفته شده اند، چنانچه در دانشگاه مورد پذیرش ثبت نام نموده باشند و یا مدارک خود را تحویل داده یا نداده باشند، هیچ تفاوتی نخواهد داشت و مشمول یکسال محرومیت از کنکور خواهند بود. و در صورت انصراف می توانند در کنکور سال بعد شرکت نمایند. بنابراین این موضوع یکی از تفاوت هایی است که در انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد با دانشگاه روزانه می تواند باشد.

تفاوت دانشگاه روانه و شبانه

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از داوطلبان و متقاضیان شرکت کننده در کنکور ممکن است مطرح شود تفاوتی است که دانشگاه های روزانه و شبانه با یکدیگر خواهند داشت . شاید بسایری ز متقاضیان شرکت کننده در کنکور تصور نمایند که دانشجویان شبانه در شب تحصیل می نمایند و دانشجویان روازانه نیز در طول روز مشغول به تحصیل می باشند . در حالیکه این تصور کاملا اشتباه می باشد.

تنها تفاوتی که می توان در رابطه با دانشگاه های روزانه و نوبت دوم شبانه بدان اشاره نمود، شهریه دانشگاه نوبت دوم است و این شهریه در دانشگاه های روزانه منظور نمی گردد. در واقع به لحاظ امکانات آموزشی و… هیچ تفاتی بین این دو دوره وجود نخواهد داشت. یکی از تفاوت ها نیز می تواند انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد باشد که نیازی به شرکت دوباره در کنکور نخواهد بود.

یکی از مزیت هایی که برای دوره شبانه وجود دارد ، در رابطه با رتبه داوطلبان می تواند باشد بدین معنا که متقاضیان نیازی به کسب رتبه عالی نخواهند داشت همچنین شما با پرداخت شهریه مورد نظر می تواند در دانشگاه های تراز یک کشور با رتبه بالاتری مشغول به تحصیل شوید و در نهایت مهر همان دانشگاه بر مدرک تحصیلی شما زده خواهد شد.

شرایط انصراف از دانشگاه شبانه و شرکت در کنکور مجدد

برای انصراف از دانشگاه شبانه  شما باید واجد شرایط انصراف از دانشگاه شبانه باشید. به عنوان مثال یکی از شرایط این است که متقاضیان حتما لازم است در این دانشگاه ثبت نام قطعی نموده باشند . این ثبت نام هم به صورت الکترونیک و هم به صورت حضوری در دانشگاه محل پذیرش می باشد. در غیر این صورت به هیچ عنوان نیازی به انصراف و اقدام برای آن نخواهد بود.

از دیگر شرایط انصراف از دانشگاه شبانه می توان به پرداخت هزینه بالاتر نسبت به دانشگاه های روزانه اشاره نمود. همچنین طی مراحل تعیین شده مطابق با آنچه در رابطه با مراحل لزوم برای این دانشگاه همانند تکمیل فرم ثبت انصراف و طی نمودن مراحل اداری آن به صورت یک به یک نیز از جمله شرایط لازم خواهد بود. برای انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد طی کردن تمامی مراحل لازم و ضروری می باشد.

سوالاتی پیرامون انصراف از دانشگاه شبانه و شرکت مجدد در کنکور

آیا می توان پس از انصراف از دانشگاه بدون نیاز به هزینه انصراف داد؟

برای انصراف از دانشگاه ها دو استثنا وجود خواهد داشت که در صورت دارا بودن این شرایط و استثنائات می توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه نسبت به انصراف اقدام نمایند. یکی از شرایط در نظر گرفته شده این است که چنانچه دانشجویان دانشگاه های روزانه بتوانند در دانشگاه های روزانه دیگر پذیرفته شوند می توانند از پرداخت جریمه معاف شوند. همچنین در شرایط دیگری می توان برای دانشجویان دانشگاه های دیگر نسبت به پرداخت جریمه صرف نظر نمود ؛ شرایطی است که دانشجویان دانشگاه های آزاد مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های دیگر باشند . در این صورت می توانند بدون پرداخت هزینه نسبت به ادامه تحصیل اقدام نمایند.

میزان هزینه جریمه انصراف از تحصیل در دانشگاه های روزانه چگونه محاسبه می شود؟

برای دانشگاه های روزانه با توجه به اینکه شهریه ای دریافت نمی نمایند، نمی توان به نسبت شهریه میزان آن را محاسبه نمود. به همین دلیل این میزان شهریه با توجه مواردی همچون رشته تحصیلی ، دانشگاه محل تحصیل و همچنین سال تحصیلی بستگی زیادی خواهد داشت. بنابراین نمی توان به طور ثابت هزینه ای را در نظر گرفت و همین هزینه را برای همیشه تعیین نمود و متغیر های مورد نظر و توجه بدان ها امری ضروری به نظر می رسد.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد