آموزشی, عمومی, فرهنگی, مهارتی

پیش به سوی ذهن خلاق

پیش به سوی تفکر خلاق

انسان‌های خلاق و مبتکر همیشه چند گام از سایرین جلوتر هستند. آنها جهان کوچک اطرافشان را به بدیع‌ترین حالت ممکن شکل می‌دهند. افرادی که پیشرو و الگو می‌باشند و وجهی جذاب در شخصیتشان نهفته است. خلاقیت در تمام جنبه‌های زندگی فردی و اجتماعی می‌تواند سبب ارتقای شرایط ما گردد. اما اینکه چگونه تفکری خلاق داشته باشیم، نیاز به آگاهی و یادگیری اصولی خاص دارد. در این مقاله ما در صدد هستیم تعدادی از تکنیک‌های شکوفایی ذهنی خلاق رابه شما معرفی کنیم.

ریشه‌ی لغوی واژه خلاقیت از خلق کردن و آفریدن می‌آید. پس خلاقیت در واقع همان آفرینندگی است. مهارت خلق ابداعاتی نوین، از اساسی‌ترین توانایی‌های بشر به شمار می‌رود. خلاقیت ذهنی، مساله‌ای قابل پرورش اما پیچیده است. درست است که تفکر خلاقانه به شدت باعث پیشرفت ما می‌شود اما اجرایی کردن این امر به راحتی گفتنش نیست. لذا برای تقویت تفکر خلاق نیاز به آگاهی و آشنایی با راه‌های تسهیل‌کننده آن می‌باشد. در این مقاله مسیر شما به سمت خلاقیت را هموار می‌سازیم.

آهسته و پیوسته

خلاقیت در واقع یک فرآیند است که بر مداری به آرامی پیش می‌رود. ماهیت پیشرفت به سوی تفکر خلاق با عجله کردن در تضاد است. در نتیجه با برنامه‌ای آگاهانه و قدم به قدم باید نوآوری را به ذهن و زندگی تزریق نمود. همیشه به خاطر داشته باشید که تعجیل در هر امری می‌تواند منجر به ناامیدی گردد.

ورزش کنید

امروزه ثابت شده که تمرینات ورزشی در رشد خلاقیت موثر است. ورزش علاوه بر تقویت جسم، شرایط روحی فرد را نیز ارتقا می‌دهد. سلامت روانی قاعدتا منجر به ذهنی آرام و مستعد خلاقیت می‌شود. با توجه به اینکه در کدام دوره زندگیتان هستید و به چه رشته ورزشی علاقه دارید، ورزش کردن را وارد برنامه‌های روزانه خود کنید تا از فواید جسمی و روحی آن بهره‌مند گردید.

طبیعت گردی

طبیعت و جلوه‌هایش همیشه التیام بخش روح و روان است. پناه بردن از دغدغه‌های روزمره و مشکلات زندگی به دامان بکر طبیعت، ذهن شما را آرام و منسجم می‌سازد. گاهی از شهرگریزی به حاشیه‌های بکرتر بزنید و به صداهای محیط با آرامش گوش دهید. احساس هم سویی با جلوه‌های طبیعی زمینه‌ساز ذهنی نوآور می‌گردد.

به موسیقی گوش دهید

به چه سبک موسیقی‌ای علاقه دارید؟ گوش دادن به موسیقی به خصوص از نوع بی‌کلام و ملایم، می‌تواند به افزایش تمرکز شما کمک کند. در جهان امروز، تفکر خلاقانه به شدت مورد نیاز است. موسیقی به ویژه از سبک کلاسیک روح شما را به پرواز در می‌آورد. انسان‌هایی که آرامش روانی بیشتری دارند با ذهنی خلاق‌تر به استقبال زندگی می‌روند.

مطالعه کنید

با هر سن و شغلی که دارید حتما در برنامه روزانه خود زمانی را به مطالعه کردن اختصاص دهید. کتاب‌ها به شما فرصت زیستن در چندین زندگی را می‌دهند و افق‌های ذهنی گسترده‌تری برای شما ایجاد می‌کنند. چنانچه عادت به مطالعه کردن را در خود پرورش دهید؛ ذهن شما نیز شکفته و خلاق خواهد شد.

کودک درون خود را زنده نگه دارید

کودکانه‌هایتان را هیچ وقت فراموش نکنید. گاهی دنیای بزرگسالی را با همه دغدغه‌هایش رها کنید و پنجره افکارتان را به دنیای کودکی باز نمایید. هر چقدر بیشتر به کودک درونتان بها دهید، خلاقیت‌تان افزایش می‌یابد. حتی پرداختن به بازی‌های کودکانه می‌تواند باعث بهبود خلاقیت ذهن شما گردد.

گسترش دایره روابط

ارتباطات بیشتر با افراد صاحب صلاحیت، جهان‌بینی شما را وسیع‌تر می‌کند. سعی کنید بخشی از زمان خود را با افرادی بگذرانید که شاد، خلاق و هدفمند هستند. در برنامه‌های گروهی شرکت کنید و فرصت ایده‌پردازی و استفاده ازتفکر جمعی را از خود دریغ نکنید. دایره ارتباطات وسیع‌تر، موضوعات الهام بخش‌تری را به ذهن شما رهنمون می‌سازد.

سخن آخر:

خلاقیت در وجود همه انسان‌ها به ودیعه گذاشته شده و فقط نیاز به شعله‌ور شدن دارد. قطعا شما در بعدی از ابعاد متنوع زندگی دارای توانایی‌های منحصر فرد و ایده‌های جذاب هستید. افراد دارای خصوصیات و ویژگی‌های هستند که در صورت بروز و اجرایی شدن، سطح کیفی زندگی فردی و اجتماعی را ارتقا می‌دهند. تمرین، تکرار و بهره‌وری از راهکارهای اصولی شما را لحظه به لحظه به شکوفایی بذرهای خلاقانه وجودتان نزدیک‌تر می‌کند. انسان‌های خلاق قطعا برای مواجهه با چالش‌های زندگی آمادگی بیشتری دارند. در این مطلب راهکارهایی ارائه گردید تا مسیر ذهن شما به سمت خلاقیت را هموار سازد. برای همه‌ی شما عزیزان نبوغ روزافزون و تفکری هدفمند را آرزومندیم.

نگار طاهرخانی

سازمان انتشاراتی کاگو

امتیاز دهی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *