آموزشی, روانشناسی, عمومی

قدرت باور و تاثیرش در جهان ما

قدرت باور و تاثیرش در جهان ما

روزی از روزهای زندگی مکث می‌کنی، فنجانی چای برای خودت می‌ریزی و به گوشه‌ای می‌روی و پرونده‌های شلوغ افکارت را بازبینی می‌کنی. شاید هم در حال رانندگی باشی و ماشین را کنار جاده پارک کنی، عینک را از چشمت برداری و خیره به دوردست‌ها غرق در ذهنیاتت شوی. نمی‌دانم در کدام صحنه و چه سنی اما قطعا روزهایی هست که از هجوم افکارت می‌ایستی و می‌گذاری جهانت هم برای چند لحظه بایستد. این لحظات تا حد زیادی به واسطه‌ی قدرت باور ما اتفاق می‌افتد.

باورها، دو روی یک سکه

انسان‌ها ساعات زیادی را تحت تاثیر افکار و باورهایشان می‌گذرانند. باورها دو روی یک سکه هستند که گاهی مثبت و گاهی نیز با شمایلی منفی خود را در وجود ما جای می‌دهند. اگر مروری دقیق بر اتفاقاتی که تجربه کرده‌ایم داشته باشیم، متوجه‌ی نقش باورها در مسیر زندگی‌مان می‌شویم. همه‌ی ما اهداف و خواسته‌هایی داریم که در صدد رسیدن به آن‌ها هستیم. نکته اینجاست که باور ما شبیه پل ارتباطی بین آرزوها و واقعیت‌هایی که برایمان رقم می‌خورد عمل می‌کند. اینجاست که جایگاه توانایی کنترل ذهن به چشم می‌آید. افرادی که قابلیت مدیریت اندیشه‌های خود را دارند، می‌توانند تا حد زیادی وقایع پیرامونشان را طبق خواسته‌هایشان شکل دهند. اگر شما هم قدرت باور در سازمان‌دهی رویدادها را قبول دارید، در این مقاله همراه ما باشید.

حتما شنیده‌اید که اگر به چیزی با تمرکز فکر کنید، آن را به حریم خود دعوت کرده‌اید. نمی‌توان امیدوار بود که افکار همه افراد به یک میزان مثبت است. در همین لحظه که مشغول خواندن این مطلب هستید به ترس‌هایی بیندیشید که در زندگی‌تان رنگ واقعیت گرفته‌اند و پدیدار گشته‌اند. اینکه ظرف وجودی هر شخص چقدر و به چه دلایلی مثبت یا منفی باشد، داستانی جدا است. اما در نهایت قابل انکار نیست که قدرت ذهن می‌تواند بخش بزرگی از تصمیم‌ها و واقعیت شما را بسازد. از آنجایی که تفکر مثبت راه را برای کسب موفقیت هموار می‌سازد؛ لذا در ادامه به ارائه راهکارهایی که کلیت ذهن شما را به سمت مدیریت و مثبت نگری سوق می‌دهند؛ می‌پردازیم.

به قدرت کلمات دقت کنید

کاربرد هر کلمه‌ای سطحی از انرژی را به جهان اطراف شما انتقال می‌دهد. از دایره لغات مثبت استفاده کنید و همچنین خودتان را در جوار اشخاصی با کلام دلنشین قرار دهید. کلمات پر تکرار می‌توانند باورهای شما را شکل دهند و همان افکار در مسیر زندگی همراه شما می‌شوند. به یاد داشته باشید که واژه‌ها هم می‌توانند سازنده و هم مخرب باشند. به عنوان مثال: نگوییم، شکست خوردم؛ بلکه بگوییم، تجربه بیشتری کسب کردم. قدرت باور را جدی بگیرید و با کلام انگیزشی صحبت کنید تا کائنات شما را به سمت مثبت بودن سوق دهد.

تاثیر نوشتن

حتما بارها شنیده‌اید که نوشتن آرزوها به شکل دقیق و با کلمات مثبت، می‌تواند منجر به سریع‌تر برآورده شدن آن‌ها گردد. در واقع، احساس، طرز فکر و باوری که پشت کلمات شماست، سبب تاثیر این نوشتار می‌گردد. نوشتن با سبک و سیاقی که به آن اشاره گردید شبیه به برنامه دادن به کائنات برای تحقق هر چه زودتر خواسته شما عمل می‌کند. آرزوهای شدنی و باور پذیر خود را با حس مثبت تجسم کنید و با تمام جزئیات آنها را بنویسید. دقت کنید که عادت به تکرار این امر، تاثیرش را چند برابر می‌نماید.

افکارتان را هدایت کنید

یکی از تکنیک‌های ساده که برای کنترل افکار منفی وجود دارد، این است که به آنها فرمان ایست بدهید. یعنی هر زمان در احاطه تفکرات منفی قرار گرفتید، خطاب به ذهن خود با قدرت بگووید: ایست! ذهن شما کم‌کم و به مرور زمان تبعیت از کلامتان را می‌پذیرد. شاید در ابتدا کمی سخت باشد اما غیرممکن نیست. در چنین لحظاتی به خاطرات شیرین زندگی خود فکر کنید. مثلا صحنه‌ای که خیلی دوست دارید یا ساعات قشنگی را که تجربه کرده‌اید تصور کنید. با این راهکار فضای ذهنی شما تا حدی عوض می‌گردد. در نهایت با ذهنی آرام‌تر به سراغ ادامه‌ی روز خود بروید.

خودت را دوست داشته باش

هر انسانی در درجه اول مسئول خوشبخت کردن شخص خودش در این دنیاست. خودت و توانایی‌هایت را باور داشته باش. خوشبختی و حال خوب را حق خود بدان و برای آن با برنامه در تلاش باش. در هر نقطه از مسیر زندگی که هستید به خاطر داشته باشید که همیشه پس از روزهای بارانی، خورشید دوباره می‌تابد. اشتباه کردن در تصمیم‌گیری و حتی صدمه خوردن، از ارزش شما به هیچ وجه نمی‌کاهد. خودت را درک کن، بپذیر و با همه وجود در مسیر حال بهتر قدم بردار.

حال خوب با شرکت در فعالیت‌های جمعی

دوری از انزوا و حضور در جمعی که انرژی خوبی از آن‌ها دریافت می‌کنید به شدت توصیه می‌شود. چه فعالیتی را دوست دارید؟ با کدام ورزش یا کدام کار هنری خوشحال هستید؟ به این سوالات با دقت پاسخ دهید و در عمل هم به دنبال اجرایی کردنشان باشید. قرار گرفتن در دایره افراد با نشاط و انجام کار گروهی که به آن علاقه دارید، شما را برای مدت زمانی از افکار منفی فارغ می‌کند. حال خوب و ذهن آرام را با عمل به نسخه‌ی فعالیت‌های جمعی لذت بخش، به زندگی خود دعوت کنید.

تخیلات شیرین

در تعریف اصطلاحی تخیل چنین گفته‌اند: زمانی که شما تمایل دارید چیزی برایتان وجود داشته باشد، ذهنتان آن را تصویرسازی می‌‌کند. این رویاپردازی در مغزتان، شما را در عالم ذهنتان در شی مورد علاقه‌تان غوطه‌ور می‌‌کند. در لحظاتی که حس سکون و آرامش بیشتری دارید، بال‌های قوه تخیل خود را باز کنید و با حس قدرت به خواسته‌هایتان بیندیشید. در چنین لحظاتی تمام افکار منفی و موانع احتمالی را از ذهن خود دور نمایید و باور داشته باشید که به آنچه می‌خواهید قطعا می‌رسید. آرمان‌های بزرگ اما واقعی در نظر بگیرید و آنها را در ذهن بپرورانید. قطعا روزی بذرهای کاشته شده در ذهن مثبت شما جوانه می‌زنند.

کلام پایانی:

در دنیای امروزی تاثیر اعتقادات درونی بر روند وقایع دیگر بر کسی پوشیده نیست. قدرت باور می‌تواند زندگی افراد را به اوج یا به افول برساند. برای استفاده از این جادوی خارق‌العاده ابتدا باید توانایی کنترل ذهن و دوری از افکار منفی را آموخت. آنچه که در این مطلب گفته شد تعدادی از راهکارهای کاربردی جهت متمایل کردن ذهن به سمت مثبت گرایی بود. امیدواریم که با ذهنیتی مثبت و امیدوار روزگار خود را به شیرینی بگذرانید. در پناه حق، جسم سالم و دل آرام را برایتان آرزومندیم.

نگار طاهرخانی

 

امتیاز دهی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *