آموزشی, عمومی, مهارتی

کندخوانی، دشمن مطالعه

کندخوانی، دشمن مطالعه

تصور کنید پشت میزتان نشسته‌اید و در حالی که در تلاش هستید تا متمرکز و حواس جمع باشید؛ به کتابی که در دستتان است خیره شده‌اید. زمان می‌گذرد و پیشرفت خاصی در مطالعه کردن شما ایجاد نمی‌شود. ساعاتی بعد، بی حوصله و بی‌انگیزه کتاب را به گوشه‌ای می‌گذارید و به مقایسه‌ی روال مطالعه خودتان و سایر دوستانتان فکر می‌کنید. به اینکه ایراد کار از کجاست و چرا خروجی مطالعه‌ی شما چندان جالب و مفید نیست. اینجاست که به کندخوانی به عنوان یکی از مشکلات مطالعه‌ای می‌رسیم. کندخوانی، اصطلاحا دشمن مطالعه کردن است و چرخه‌ی معیوبی است که اگر برطرف نگردد موجب احساس شکست فرد در روند مطالعه می‌شود.

هر فردی سرعت مطالعه و شرایط یادگیری متفاوتی دارد. پیش از هر گونه برچسب زدن به خود، ابتدا باید علت کند‌خوانی را جویا شده و سپس با راهکار‌های رفع آن آشنا گردید. در واقع برگ برنده از آن کسانی می‌شود که تمامی شاخص‌های استاندارد مطالعه اصولی را در نظر داشته باشند. در این مقاله به بیان علل کندخوانی و  پایین بودن سرعت مطالعه پرداخته‌ایم تا با آگاهی بیشتر و تلاش در جهت رفع این عوامل بتوانید پروسه معیوب کندخوانی را از بین ببرید و سرعت و درک خود را در مطالعات افزایش دهید.

علل کندخوانی:

وسواس در مطالعه

وسواس گونه‌های مختلفی دارد و به اشکال متفاوتی بروز پیدا می‌کند. افرادی که مبتلا به اختلال وسواس مطالعاتی هستند، در هنگام مطالعه دچار افکار مزاحمی می‌شوند که حس عدم کفایت یا عدم یادگیری کامل را به آنها القا می‌کند. در این شرایط شخص به تکرار کلمات روی می‌آورد و نمی‌تواند تمرکز لازم را داشته باشد. این سبک از وسواس باعث بی‌انگیزگی و پس رفت تحصیلی می‌باشد.

کلمه خوانی

اصولا افرادی که دچار مشکل کندخوانی هستند، به کلمه خوانی عادت دارند. این گونه اشخاص با هر نگاه و یا مکث چشمی فقط با یک کلمه ارتباط میگیرند. در حالی‌که در جمله خوانی ما به دنبال درک مفهوم کلی هستیم نه به دنبال تک تک کلمات. کلمه خوانی یکی از عادات غلط مطالعه است که سرعت خواندن را به شدت کاهش می‌دهد. برای درک عمیق و کلی مطالب نباید درگیر بازی کلمات بود.

بلند خواندن

بلند خواندن انرژی و وقت بیشتر از فرد می‌گیرد و سرعت مطالعه در بازه‌ی زمانی خاص، مثلا در هر دقیقه را به شدت کاهش می‌دهد. همچنین در این حالت فرد مجبور است سرعت بالای چشم در خواندن نوشته را با سرعت پایین تر حرکت لب‌ها مطابقت بدهد و اینت شاخص یکی از عوامل مهم چرخه‌ی معیوب کندخوانی به شمار می‌رود.

نداشتن برنامه برای مطالعه

بدون برنامه‌ریزی اصولی و هیچ اولویت‌بندی دقیق، قطعا مطالعه کند و بی هدف پیش خواهد رفت. برای مطالعه تعدادی کتاب مختلف باید بین آن‌ها بر اساس نقاط قوت و ضعف شخص و حجم کتاب‌ها الویت‌بندی باشد و حتی برای خواندن و یادگیری یک تک درس هم باید با توجه به سطح مطالب و میزان سختی و آسانی آن‌ها پیش رفت. در غیر این صورت شاخص صرفه‌جویی در زمان از دست خواهد می‌رود.

سرگردانی چشم بین خطوط

گاهی پیش می‌آید که چشمان شخص در حال مطالعه بین خطوط دچار سردرگمی می‌شود. این حالت باعث اتلاف وقت است و یکی از دلایل کندخوانی محسوب می‌گردد. برای رفع این مشکل می‌توان از نشانگرهای خطوط و یا انگشت دست برای جهت دهی به چشم استفاده کرد.

حوزه دید محدود

اگر چشم شما عادت به محدوده‌ی دید کوچک کرده باشد دراین صورت روال مطالعه برای شما کمی سخت خواهد شد. سعی کنید با تمرین‌های مرحله‌ای دامنه‌ی دید خود را افزایش دهید. به نحوی که در هر بار دیدن متن، کلمات بیشتری در دایره‌ی دید شما قرار گیرند و با واژگان بیشتری ارتباط بگیرید. در این صورت تا حد زیادی بر مشکل کندخوانی غلبه می‌کنید.

آنچه که در این مقاله گفته شد، مواردی ازشاخص‌ترین دلایل کندخوانی بودند. به یاد داشته باشید که برای رفع هر مشکلی ابتدا باید به دنبال ریشه‌یابی و علت بود تا بتوان برای حل آن اقدام جدی نمود. در مطلب بعدی مجله الف زی به راهکارهای رفع مشکل کندخوانی خواهیم پرداخت تا با تمرین مرحله‌ای و مستمر آن‌ها بر این اختلال مطالعاتی غلبه نمایید.

روزگار شیرین

نگار طاهرخانی

امتیاز دهی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *