آموزشی, عمومی

فواید استفاده از کتاب کمک آموزشی

فواید استفاده از کتاب کمک آموزشی

در دنیای امروز اهمیت جایگاه آموزش و پرورش به‌عنوان یکی از کلید‌ی‌ ترین عوامل در ساخت یک اجتماع موفق و هدفمند دیگر بر کسی پوشیده نیست. آموزش بی‌تردید در رشد و تعالی همه ابعاد زندگی انسان‌ها نقشی ویژه دارد و می‌توان گفت که زندگی افراد به طور پیوسته با آموزش‌های رسمی و غیر رسمی در ارتباط است. در جامعه‌اي که علم و دانايي، حاکم باشد استعدادهای بالقوه و نهادینه در وجود انسان شکوفا شده و در نهایت سبب بهزیستی در آن جامعه و تامین سلامت روح و روان افراد می‌گردد.

تعاریف آموزش

به نقل از دکتر نقیب زاده: آموزش، بیش از هر چیز سپردن دانستنی‌ها به دیگران است. آموزش زمانی به كار می‌آید كه زمینه‌ای برای پدید آوردن تغییری فراگیر و توسعه گردد. اما در رابطه با تاثیر کتاب‌ها در روند آموزشی باید گفت که مطالعه، انسان را از هویت خود با خبر می‌کند و راه درست زیستن را به او می‌آموزد. کتاب همواره در تمامی دوره‌ها و زمان‌ها کمک حال بشر بوده است، تا آدمی با اندیشه‌های سالم در مسیر درست زندگی گام بر دارد. مطالعه حس رضایت از زندگی را افزایش می‌دهد و بی‌دلیل نیست که کتاب را دوست خوب انسان می‌دانند.

حال دانش‌آموزی را در نظر بگیرید که در هر سال تحصیلی با حجم زیادی از منابع درسی با موضوعات مختلف روبرو می‌شود و در کنارش والدینی که ممکن است به همه دروس جهت همراهی فرزندشان تسلط کافی نداشته باشند. همچنین گاهی دانش آموز چندین مرتبه کتاب درسی را می‌خواند و بارها تمرین هایش را حل می‌کند اما باز هم یک جای کار مشکل دارد؛ یعنی مطالبی وجود دارد که خوب متوجه نمی شود و نیاز به توضیحاتی متفاوت تر از آنچه که در کتاب درسی نوشته شده دارد.

کتاب‌های کمک آموزشی که در دسته‌های گوناگون برای رشته‌های مجزا تعریف می‌شوند؛ از طریق آموزش‌هایی با بیان ساده، تمرین‌های هدفمند و روش‌های آموزشی خلاقانه می‌توانند تاثیر بسزایی در یادگیری آسان و عمیق مطالب داشته باشند. این کتاب‌ها اگر با رعایت استانداردهای لازم به چاپ رسیده باشند علاوه بر اینکه برای دانش آموزان بسیار مفید هستند، به والدین نیز جهت آگاهی از میزان یادگیری فرزندانشان و برطرف نمودن نقاط ضعفشان کمک می‌کنند. به عبارتی کتاب‌های کمک آموزشی پل ارتباطی بین معلم، دانش آموز و والدین برای درک بهتر از مطالب درسی میباشند. یکی از تفاوت‌های کتاب‌های کمک آموزشی با کتاب‌های درسی، تنوع و افزایش تمرینات برای یادگیری بهتر است.

ویژگی‌های کتاب کمک آموزشی مناسب:

زبان ساده

کتاب کمک آموزشی باید مفاهیم را به فراخور سن و پایه دانش¬آموز ارائه دهند تا شخص بتواند با مطلب ارتباط گرفته و روند یادگیری برایش آسان و شیرین شود. کتاب‌هایی با نوشتار پیچیده می‌تواند به جای آموزش، بیشتر سبب سردرگمی دانش آموز گردد و اثر معکوس داشته باشد.

طبقه‌بندی مناسب

طبقه‌بندی سوالات و تمرین‌های در کتاب، اهمیت بسزایی دارد زیرا ذهن دانش آموز را آماده می‌سازد که از حل مطالب آسان کم کم به سمت مطالب سخت‌تر برود. این روال علاوه بر انگیزه بخشی به فرد سبب توانمندی وی در حل سوالات مختلف می‌گردد.

رابط بین معلم و دانش‌آموز و والدین

کتاب کمک درسی می‌تواند رابط بین والدین و دانش‌آموز و معلمان برای درک بهتر مسائل آموخته شده باشد. همینطور والدین را در جریان روند یادگیری فرزندانشان قرار می‌دهد. در شرایط اخیر جامعه که ویروس کرونا بر همه جوانب زندگی انسان‌ها تاثیر گذاشته است، صنعت آموزش نیز از این جریان مستثنی نبوده و نقش و کارایی کتاب‌های کمک آموزشی در این دوران پررنگ‌تر از گذشته بوده است.

محتوای جامع

این کتاب‌ها باید دارای مباحث کامل درسی باشند. ابتدا مطالب درسی پایه را با پوشش‌دهی کلیه نکات توضیح دهند و بعد برای مطالعه بیشتر دانش‌آموزان و تثبیت مباحث در ذهنشان به بیان مطالب گسترده‌تر با مثال‌های بیشتر بپردازند.

تنوع سوالات

سوالاتی که در کتاب‌های کمک آموزشی ارائه می‌شود باید تنوع کافی را داشته باشد. همچنین تا حدی مشابه با سوالات کتاب‌های درسی باشد تا دانش‌آموز با حل مسائل متنوع بتواند درس را بهتر فرا بگیرد. همچنین وجود نمونه سوالات امتحانی سال‌های مختلف نیز کمک زیادی به جهت‌دهی ذهن جهت ارتباط گرفتن با سبک سوالات متفاوت دارد.

سخن آخر

کتاب کمک آموزشی را می‌توان یکی از بهترین ابزارهای آموزشی دانست. به شرط اینکه با رعایت استانداردهای لازم تهیه شده باشد. دانش‌آموزانی که جویای علم و طالب موفقیت هستند. یا افرادی که بر دروس تسلط کافی ندارند و نیاز به مرور بیشتر و مصادیق متنوع‌تری جهت ماندگاری مطالب در ذهن دارند. می‌توانند از کتاب‌های کمک آموزشی استاندارد موجود بهره بگیرند. همچنین همانطور که پیش تر گفته شد والدین نیز با وجود کتاب‌های کمک درسی، بیشتر از روش مطالعاتی فرزندانشان آگاه می‌شوند. همینطور می‌توانند با اشراف بهتری پروسه یادگیری فرزند خود تحت نظر داشته باشند.

در دوران شیوع بیماری کرونا که بعضی از مختصات آموزش حضوری حذف گردید. کتاب‌های کمک درسی منبع خوبی برای برطرف کردن ابهامات درسی بودند و نقششان پررنگ تر از گذشته محسوس شد. در صورتی که انتخاب شما استفاده از کتاب‌های کمک درسی است. شاخص‌های استفاده از کتاب جامع را در نظر بگیرید و به خاطر داشته باشید, کاگو همیشه بهترین‌ها را برای شما تدارک دیده است. به امید اینکه از این مطلب استفاده لازم را برده باشید.‌

 

روزگار به کام شما
سازمان انتشاراتی کاگو – نگار طاهرخانی

امتیاز دهی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *