آموزشی, کتاب, مهارتی

ورود هوشمندانه به دبستان

ورود هوشمندانه به دبستان

مراحل تکامل زندگی انسان را شاید بتوان به رشد یک نهال تشبیه کرد. بذری که کاشته می‌شود و سر از خاک بر می‌آورد، نیاز به مراقبت و آبیاری به موقع دارد تا تبدیل به درختی تنومند گردد. انسان‌ها نیز به نوعی شامل این قاعده و پروسه می‌شوند. هفت سال اول عمر افراد، شخصیت آن‌ها را شکل می‌دهد و دانشمندان بر این باورند که کودکان در این سن در بهترین شرایط یادگیری قرار دارند. در این دوران ستون‌های اصلی تفکرات کودک پی ریزی می‌شوند. اين بازه زمانی حساس و مهم، فرصتی طلایی برای يادگيري عميق‌تر و سريع‌تر کودکان است. نوآموزان در دوره پیش از دبستان باید با بسیاری از مهارت‌های پایه برای ورود به مدرسه آشنا شوند. مهارت‌ها و آموزش‌های ارائه شده در سنین پایین‌تر، منجر به ورود هوشمندانه به دبستان، پذیرش راحت‌تر فضای جدید مدرسه و ثبت خاطراتی دلنشین‌تر برای نوآموزان می‌گردد.

اهمیت یادگیری در دوره پیش دبستانی

یادگیری اصولی مفاهیم برای کودکان پیش دبستانی شاید در نگاه اول چندان ضروری به نظر نرسد ولی در واقع از نیازهای اصلی آنان به شمار می‌رود. مهارت‌های آموزشی مختلفی برای دوره آمادگی پیش دبستان وجود دارد. مهارت‌‌های گفتاری و شنیداری، مهارت‌های برقراری ارتباط‌، مهارت‌های حرکتی، هنر و بروز خلاقیت، مهارت خواندن و نوشتن اولیه؛ از جمله مواردی است که بهتر است کودک به آن‌ها مسلط گردد. همچنین کودکان برای اولین بار در دوره پیش دبستانی با موضوعاتی مانند: جهت چپ و راست، نقاشی اصولی، اعداد و مفهوم اشکال، روال رعایت نظم آشنا می‌شوند.

کاربرد کتاب های پیش دبستانی

امروزه کتاب‌هایی با مفاهیم کاربردی برای دوره آمادگی پیش دبستان منتشر شده است که یادگیری را با روش‌های مختلف و متنوع ساده کرده‌اند. کتاب‌های معتبر و استاندارد آموزشی به کودک، والدین و حتی مربیان کمک می‌کنند که مسیر یادگیری برای کودک هموارتر گردد. در دهه اخیر استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی بیشتر ترویج گشته است و زمینه ساز ورود هوشمندانه به دبستان می‌باشند. در ادامه به معرفی کتاب‌های پیش دبستان نشر کاگو می‌پردازیم.

کتاب‌های دوره پیش دبستان سازمان انتشاراتی کاگو، گزینه مناسبی برای جهت‌دهی به ذهن و آموزش مهارت‌های کاربردی با روش‌های خلاقانه به کودکان می‌باشد. کتاب‌های کاگو، با بازیابی ساده و جامع در تلاش هستند تا مفاهیم و مهارت‌های بنیادین را با راهنمایی مربی و با استفاده از وسایل در دسترس و عمومی به صورت کاملا علمی در شکل بازی آموزشی و تمرین آموزش دهد.

از جمله مزیت‌های کتاب‌های مذکور می‌توان به ویژگی‌های ذیل اشاره نمود:

بخش راهنما

یکی از مزیت‌های حائز اهمیت این کتاب‌ها داشتن بخش راهنما در انتهای هر صفحه است. قسمت راهنما به صورت ویژه برای والدین و مربیان طراحی شده که در مورد نحوه‌ی اجرای تمرین و فعالیت‌های مربوط به آن توضیح می‌دهد.

سبک متفاوت فعالیت تمرین‌ها

فعالیت‌های تمرینی در کتاب‌های پیش دبستان کاگو با تجربه عینی و ملموس کودکان انجام می‌شود و سپس در کتاب پیاده‌سازی می‌گردد. در واقع، فعالیت‌های تمرینی دارای مراحل گفتگو، نقاشی، ارتباط‌گیری و درگیری ذهنی کودک می‌باشند.

بخش هدف

در پایان صفحات، بخش هدف طراحی شده که هدف از آموزش آن مبحث و اجرای تمرین را به صورت شفاف توضیح می‌دهد. با توجه به این بخش، والد و مربی دقیقا اشراف پیدا می‌کنند که انجام این تمرین خاص منتهی به چه هدفی می‌شود.

کاربرگ

بعضی تمرین‌ها دارای کاربرگ هستند که در انتهای کتاب درج شده‌اند. لازم به ذکر است که کاربرگ‌ها با توجه به هدف هر صفحه تهیه شده‌اند. کاربرگ، در واقع نوعی تمرین شامل سبک متفاوتی از سایر فعایت‌های کتاب است. مثلا: در کاربرگ‌ها فعالیت چسباندن و کار دستی انجام می‌شود.

QR CODE

یکی از قابلیت‌های در خور توجه کتاب‌های پیش دبستانی کاگو، وجود QR CODE

می‌باشد. با اسکن کدهای کتاب می‌توان به سایت سازمان رشد (مدرسه تلویزیونی ایران) متصل شد. در این سایت آموزش‌های معلمان پیش دبستانی مربوط به اهداف کتاب‌های کاگو موجود می‌باشد.

کلام پایانی

سال‌های اولیه زندگی کودک کلیدی‌ترین سال‌های زندگی او به شمار می‌رود. کودکان 6 ساله با دقت در محیط اطراف خود و کسب مهارت‌های اولیه و بنیادین زندگی، سبک زندگی خود را می‌سازند. و برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کنند و سال‌های آتی با استفاده از همین مهارت‌ها به کسب تجربه، لذت، یادگیری حل مسئله، ارتباط برقرار کردن با دیگران و… می‌پردازند.

کسب دانش و مهارت، شناخت محیط اطراف به صورت‌های علمی و جغرافیایی و زیستی از گونه توانمندی‌هایی است که در صورت تقویت و برانگیختگی می‌تواند سرمنشا بسیاری از تحولات فکری و علمی کودک باشد. خداوند بزرگ جهان را با نظمی شگرف که تمام عناصر آن به یکدیگر مرتبط هستند، آفریده است. در کتاب‌های پیش دبستان کاگو، تلاش بر آن است که کودک با همراهی مربی این نظم را دریابد و در مهارت‌های اکتسابی اجتماعی و فرهنگی همواره بر نظم اصلی طبیعت متعهد گردد. لذا کتاب‌های پیش دبستانی انتشارات کاگو گزینه بسیار مناسبی برای آگاهی بخشی به کودکان و ورود هوشمندانه به دبستان می‌باشد.

به امید روزگاری درخشان و سرشار از دانایی برای تمامی کودکان

نگار طاهرخانی

 

 

 

امتیاز دهی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *